Początek jesieni w ogrodzie

Początek jesieni w ogrodzie

Jesień poza wiosną to najlepszy czas na sadzenie – drzew owocowych i liściastych, iglaków, roślin na żywopłoty. Po zasadzeniu zdążą się jeszcze dobrze ukorzenić przed zimą, by w przyszłym sezonie cieszyć oko.

Cebulki jesienne ucieszą wiosną

Jeśli chcemy mieć wiosną kwitnące rośliny cebulowe, sadzimy bulwy teraz. Tyczy się to m.in. tulianów, hiacyntów, krokusów, szafirków… W części z warzywniakiem warto zasadzić cebulę dymkę zimującą w gruncie. Tuż po ustaniu przymrozków wypuści szczypior, a po jego zawiązaniu energię skoncentruje na zawiązaniu dorodnej cebuli. W pakiecie możemy dosadzić zimujące odmiany czosnku.

Koniec września i początek października to także czas na wykopywanie roślin cebulowych, bulwiastych i kłączy. U części odmian ścinamy liście, u części czekamy zaś, aż pierwsze przymrozki zetną część nadziemną – jak np. u dalii.

Wykopane cebulki i kłącza należy wysuszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu, a później w suchym pomieszczeniu, w temperaturze około 10 stopni.

Ściółkowanie i dogrzewanie

Przed nastaniem minusowych temperatur chowamy rośliny, które nie dadzą sobie rady w naszym klimacie. Wrażliwe rośliny wyściółkujmy, można to zrobić korą albo liśćmi. Na samo okrywanie np. agrowłókniną, jest jeszcze za wcześnie (trzeba sprawdzać prognozy), ale mamy ciekawe rozwiązanie dla roślin egzotycznych – kable grzewcze. Są to kable przeznaczone do ocieplania rynien i np. podjazdów, ale z doświadczenia wiemy, że pomagają one zimą roślinom. Kable zakopuje się, oplatając wokół bryły korzeniowej. Powinny być podpięte do prądu stałego. Ponad ziemię wystaje czujnik z termostatem, a kable załączają się przy określonej temperaturze, ogrzewając bryłę korzeniową i roztapiając śnieg dookoła.

PRZEWODY GRZEWCZE FREEZEETEC >>> 

Nawozy jesienne dla zdrowych korzeni

Początek kalendarzowej jesieni to także czas na potraktowanie roślin ogrodowych ostatnimi dawkami nawozu. Polecamy do tego nawozy jesienne. Mają mało lub wcale azotu, który pomaga tworzyć nowe liście, a dużo fosforu, który wpływa na rozwój korzeni. W naszym sklepie online można znaleźć nawozy jesienne dostosowane do konkretnych roślin, np. iglaków czy trawy.

ZOBACZ OFERTĘ NAWOZÓW JESIENNYCH >>>

Jesienne dekoracje podkreślą klimat

Pamiętajmy też o podlewaniu – to jeden z głównych jesiennych grzechów ogrodników. A wrzesień mamy ciepły w tym roku.

I przede wszystkim – cieszmy się jesiennym klimatem. Posadźmy wrzosy lub wypełnijmy nimi donice, zadbajmy o jesienne aranżacje, a przed domem postawmy wielką dynię, którą później przerobimy na dekorację na Halloween. Cieszmy się słońcem i kolorami w ogrodzie, zanim wszystko przykryje śnieg i szarówka.

Tags: wrzesień w ogrodzie , jesień w ogrodzie