Laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia – Prunus laurocerasus, krzew należący do rodziny różowatych pochodzący z półwyspu Bałkańskiego. Jest ostatnio jedną z najmodniejszych roślin polecanych na żywopłoty.

Atrakcyjne, zimozielone, lekko błyszczące  skórzaste liście są walorem dekoracyjnym tej rośliny choć kwiaty raczej niepozorne mogą również dodawać uroku w okresie kwitnienia w maju, czerwcu.

Liście roślin przypominają wawrzyn czyli laur a owoce wiśnie, stąd polska nazwa laurowiśnia. UWAGA, niestety wszystkie części roślin zawierają substancje, które po spożyciu mogą być niebezpieczne dla człowieka. 

Zmieniający się klimat spowodował że laurowiśnie do niedawna uważane za tylko częściowo mrozoodporne doskonale dają sobie radę w polskich warunkach. Mrozoodporność często uwarunkowana jest cechami odmianowymi. Wiele odmian znosi spadki temperatury do minus 20 a nawet -25, nawet jeśli w okresie zimowym części nadziemne przemarzną roślina szybko się regeneruje wytwarzając nowe pędy.

W ofercie Green House Poland znajduje  się wiele odmian  spośród których nasi specjaliści pomogą dobrać najodpowiedniejsze dla określonych warunków siedliskowych. Wyhodowano wiele odmian  laurowiśni różniących się pokrojem, tempem wzrostu, kształtem liści.  Niskie odmiany często stosowane są jako rośliny okrywowe,  wysokie  doskonale nadają się na żywopłoty. Formy szczepione będą idealną dekoracją donic na tarasie. 

Rośliny lubią podłoże żyzne i wilgotne z  dużą zawartością wapnia oraz stanowiska osłoniętego od wiatru.  Jednak ze względu na duże zdolności przystosowawcze doskonale radzą sobie także w gorszych warunkach glebowych i siedliskowych. Może rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych i cienistych. 

Doskonale sprawdza się w warunkach miejskich  – jest odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz nasz krótki film!