To niecodzienny widok! Każdy kto odwiedzał centrum ogrodnicze GreenHouse Poland w Żorach mógł zobaczyć, jak odmiana bananowca Dwarf Cavendish owocuje! Tak! Bananowce w Polsce owocują! Warunkiem jest ogromna wiedza ogrodników, którzy doglądają roślinę i zapewniają jej odpowiednie warunki do rozrostu. 

Bananowiec w Polsce owocuje!

Owoce odmiany Dwarf Cavendish mają długość od 15 do 25 cm i są cienkie, każda roślina może wytrzymać do 90 owoców. Bananowce są stosunkowo niewysokie (około 2 metry)i łatwo przyzwyczajają się do warunków panujących w domach. Zapewnienie właściwych warunków uprawy bananowca karłowego w mieszkaniu jest istotna. Roślina potrzebuje jak najwięcej światła i dużej wilgotności. Podłoże dla bananowca powinno być żyzne, dobrze przepuszczalne, z lekko kwaśnym pH (około 6,0). Doskonały będzie duży pojemnik lub donica wypełniona podłożem złożonym z ziemi kompostowej liściowej i darniowej z niewielką domieszką torfu i piasku. Roślina jest w stanie tolerować niższe temperatury panujące w szklarniach do ok. 0 stopni - wtedy jej wzrost zostaje spowolniony.

Jak dbać o bananowca karłowatego?

Ze względu na wymagania cieplne i brak mrozoodporności, bananowiec nie może być uprawiany w ogrodzie (co najwyżej na lato można go wystawiać na zewnątrz, a jesienią ponownie chować do pomieszczenia). Możliwa jest natomiast uprawa bananowca w domu jako rośliny doniczkowej. Do tego celu najlepiej nadaje się bananowiec karłowy do 2 m wysokości. Prawidłowo pielęgnowana roślina może sprawić wielką radość, gdy po 4-5 latach uprawy utworzy kwiatostan. Jego formowanie trwa kilka miesięcy, a później powstają owoce - banany. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Bananowce pozwalają stworzyć tropikalną atmosferę w oranżeriach i dużych słonecznych pomieszczeniach.

Kilka dni tuż po zaaowocowaniu bananowiec opiścił nasze centrum ogrodnicze - znalazł nowy zielony dom.

 

 

 

Powielanie zdjęć dozwolone, zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych konieczne jest podanie źródła.