Roślina o dwóch obliczach, ujmuje i hipnotyzuje, gdy się ją podziwia i wymaga ona ostrożności. Pochodzi z Meksyku, gdzie spotkacie ją rosnącą na konarach drzew (epifit).

Najlepsze miejsce dla monstery?

Gdzie postawić monsterę, by rosła i cieszyła oko? Nic trudnego, pierwsza wskazówka na to pytanie została już udzielona. Skoro swoje naturalne życie wiedzie sobie pod koroną drzew, stąd już wiadomo, że nie lubi bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Światło musi być rozproszone, parapet zachodni lub wschodni jest najlepszym punktem lub wnętrze o dostatecznym oświetleniu. Unikajmy ekspozycji na parapetach od strony południowej, taka ekspozycja będzie szkodziła liściom monstery. W miejscu zbyt cienistym liście monstery będą małe i bez wcięć (czyli nie zrobią się dziury). Monstera nie może stać w korytarzu, gdzie narażona może być na przeciągi  lub dotyk liści. 
Monstera w domu - uprawa

Monstera jest rośliną, która nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Optymalna temperatura dla monstery to 20°C, lubi suche powietrze, a nawet kurz! Wystarczy ją przesadzić raz do roku w okresie wiosennym, im będzie  starsza tym zwiększa się częstotliwość przesadzania 2-3 razy w ciągu roku. Monstera dziurawa nie wymaga zbyt dużej ilości wody. W okresie letnim trzeba ją podlewać raz w tygodniu, zimą wystarczy nawadniać ją co 10-14 dni. Jeśli chcesz, by monstera szybko rosła raz na trzygodnie (od wiosny do lata) dodaj do wody uniwersalnego nawozu, monstera dziurawa z pewnością odwdzięczy Ci się szybkim wzrostem i dużymi liśćmi. Osiąga maksymalnie 2-2,5 m długości (po około 8-10 latach). Rośnie dość wolno, przyrosty roczne to zaledwie 2-4 nowe liście. Liście monstery są duże (mogą osiągać nawet 60 cm średnicy). W naszej ofercie jest kilkanaście odmian gatunku monstery - zobacz tutaj

 

Monstera - jak rozmnożyć? 

Nie trzeba zbyt wiele wysiłku, by móc cieszyć się nowymi roślinami. Rozmnażanie monstery jest stosunkowo proste. Najprostszą metodą jest ukorzenianie w wodzie lub podłożu sadzonek wierzchołkowych z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym (odciąć należy pod węzłem-miejscem z którego wyrastał liść). Odcięte sadzonki wymagają wyższej temperatury ok 23-26 stopni, wilgotności powietrza. Inną opcją rozmnażania jest wykonanie odkładów powietrznych, ale jest to opcja trudniejsza. Na kilkuletnim pędzie wykonuje się nacięcie, na które nakłada się ziemię, a następnie zabezpiecza folią. W momencie, gdy roślina wypuści korzenie, oddziela się ją od rośliny matecznej.

 

Czy monstera jest trująca?

Ten kwiat, jak wiele innych domowych roślin, wymaga ostrożności. Jest znana z jadalnych owoców. Jednak nie należy z ufnością podchodzić do tej rośliny. Monstera w zielonych częściach (liściach) ma niebezpieczne związki (szczawian wapnia), które mogą powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Uwaga! Szczawian wapnia w dużym stężeniu występuje też w młodych owocnikach monstery! Jeśli dostanie się ona do ust, może wywołać zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła połączone z dużym obrzękiem tkanek. Nie zrywaj i nie gryź liści monstery!

Monstera wymaga ostrożności podczas pielęgnacji. Należy uważać również na korzenie tej rośliny. Gdy będziemy planować przesadzanie rośliny lub przycinanie liści stosujmy rękawiczki, warto chronić oczy (sok może trysnąć podczas przycinania, co może spowodować zapalenie spojówki). Jeśli w domu żyjemy wespół ze zwierzętami zadbajmy o to, by wykluczyć możliwość podgryzienia liści czy korzeni. Ślinotok jest pierwszym objawem kontaktu zwierzęcia z sokami monstery, kolejnymi są: podrażnienie żołądka, biegunka i wymioty. W każdym takim przypadku zalecanaa jest pilna konsultacja z lekarzem weterynarii. Spożycie większej ilości tych roślin może wywołać niewydolność nerek, drgawki, śpiączkę i śmierć.

 

Nie tylko monstera jest trująca

Pewnie zabrzmiało groźnie. Monstera jest niebezpieczna, jednak w naszych domach jest więcej roślin, na które trzeba uważać. Lista trujących kwiatów domowych jest długa, można wśród nich wymienić np.: dracenę, hoję, skrzydłokwiat, hiacynt wschodni, figowiec, stefanotis, zwartnice.