Adwent- radosny czas oczekiwania.

 

Już w najbliższą niedzielę zapalamy pierwszą świecę na wieńcu adwentowym. Zwyczaj ten jest ciągle żywy w niektórych rejonach Polski. A tam, gdzie tradycja ta nie jest kultywowana, może być ciekawą propozycją dekoracji wnętrz w oczekiwaniu na najbardziej magiczne święta w roku.
Klasyczny wieniec adwentowy to jednak nie tylko dekoracja. Rdzennie jest to pełen symboliki element kultu religijnego w kulturze chrześcijańskiej. Zanim zawiesimy, lub postawimy u siebie taką dekorację warto poznać jej pochodzenie, historię oraz symbolikę. Bo wieniec adwentowy to opowieść o radosnym i pełnym nadziei wyczekiwaniu.

Tak jak najbardziej rozpowszechniony symbol świąt- choinka, wieniec adwentowy również przywędrował do nas z Niemiec. Tam do dzisiaj jest jednym z najchętniej kupowanych/ robionych elementów świątecznego wystroju wnętrz. Jego początki sięgają 1839r, gdy ewangelicki pastor i działacz społeczny z Hamburga, nijaki Johann Hinrich Wichern wykonał pierwszy wieniec dla swych parafian. Nie do końca wiadomo, co nim powodowało, czym się inspirował. Sama forma wieńca jako symbolu funkcjonuje od wieków, ale umiejscowienie na nim świec, które kolejno zapalane mają stanowić swoisty kalendarz, odliczając dni dzielące od Bożego Narodzenia, przywołuje skojarzenie z judaistycznym świętem Chanuka i świecami zapalanymi na ośmioramiennym świeczniku. To byłby jeden z wielu momentów, gdzie mamy do czynienia z przeplataniem się, oddziaływaniem na siebie różnych religii, kultur.

Jak wyglądał pierwszy wieniec adwentowy?

Wieniec pastora Wicherna miał być dekoracją świetlicy, w której wierni gromadzili się na modlitwę. W religii ewangelickiej nie ma miejsca na dekoracje kipiące bogactwem, ceni się prostotę i skromność. Na pewno elementem, który robił wrażenie była sama wielkość dekoracji. Wieniec uwity z iglastych gałązek miał bowiem dwa metry średnicy. Stanowił podstawę do umieszczenia w nim 24 świec, z których każdego dnia zapalano kolejną. Migotliwe światło  sprzyja wyciszeniu, kontemplacji, modlitwie. Bardzo szybko pomysł ten przyjął się również w innych niemieckich miastach, skąd w wyniku zawirowań historii, przywędrował na ziemie polskie. W międzyczasie jego forma ewaluowała. Z początkowych 24 świec ostały się cztery, zapalane w kolejne niedziele adwentu.

Symbolika wieńca adwentowego.

Wieniec jako zamknięta, okrągła forma oznacza nieskończoność Boga, który nie ma początku, ani końca. Oznacza również życie wieczne po śmierci. To znaczenie jest również przypisywane wiecznie zielonym gałązkom roślin, z których wije się wieńce. Do wykonania wieńca najczęściej używa się gałązek świerku, jodły, sosny. Można między nimi zamieścić również inne rośliny, które zachowują niezmienioną formę przez całą zimę- np. ostrokrzew, mahonię, żywotniki, czy jemiołę. Cztery świece oznaczają kolejne niedziele adwentu, a ich kolory – trzy były fioletowe, a jedna różowa, odpowiadają barwom szat liturgicznych w tym okresie. Światło świec daje nadzieję i symbolizuje samego nowonarodzonego Chrystusa, który niejednokrotnie w Biblii jest nazywany światłością świata. Tradycyjny wieniec adwentowy był ozdabiany naturalnymi elementami-  szyszkami oraz owocostanami głogu, jarzębiny, rajskich jabłuszek. Owoce symbolizują boże błogosławieństwo, płodność, nowe życie. Do dekoracji używano również wstążki, która symbolicznie wiąże ze sobą wszystkie te elementy.Wieniec adwentowy w nowoczesnych wnętrzach.

Klasyka zawsze i wszędzie się obroni. Jednakże tak jak nic w życiu nie jest stałe, wszystko ulega zmianom, ciągłym przekształceniom, tak i klasyczne formy dekoracji zaczynają funkcjonować niezależnie od rdzennego zamysłu i kultu religijnego. Wieńce adwentowe z czasem zaczęły przypominać stroiki świąteczne. Sama forma- podstawa z zielonych gałązek i cztery świece to elementy, które stanowią o wieńcu adwentowym. Jednak kolor świec dziś często jest dowolny, tak jak mnogość, rodzaj oraz kolor użytych elementów dekoracji. Coraz częściej można pokusić się również o stroiki, których jedynie luźną inspiracją były klasyczne wieńce adwentowe.
W nowoczesnych wnętrzach, czy modnych ostatnio loftowych przestrzeniach świetnie odnajdą się zupełnie surowe formy dekoracji adwentowej.


W eleganckich salonach utrzymanych w stylistyce glamoure, gdzie jest dużo połyskliwego srebra lub złota, kryształów, bieli wspaniale odnajdą się bogato zdobione wieńce. 


Wieniec adwentowy może również stanowić bardzo okazałą i oryginalną dekorację w reprezentacyjnych biurach, urzędach. Szczególnie dobrze postrzegany jest w miejscach, które dbają o podkreślenie przywiązania do tradycji i korzeni kulturowych. Nowoczesny wieniec nie musi zajmować przestrzeni na blatach, ladach. Dobrym pomysłem jest podwieszenie go na długich wstęgach pod sufitem, dzięki czemu jest praktyczny i zarazem atrakcyjny wizualnie.

 

W Centrum Ogrodniczym Green House mamy przygotowanych szereg propozycji dla klientów indywidualnych oraz firm. Można skorzystać z gotowych rozwiązań kupując przygotowane wcześniej przez naszych florystów dekoracje lub zamówić w naszej kwiaciarni wieniec, stroik według indywidualnych ustaleń i na miarę Państwa potrzeb.