GWIAZDA BETLEJEMSKA - Poinsettia - Poinsecja -  Wilczomlecz nadobny - Euphorbia pulcherrima

Pod każdą z tych nazw kryje się ta sama roślina.
Pochodzi z Meksyku i Guatemalii, gdzie żyje jako krzew, który potrafi osiągnąć spore rozmiary. W naturze jest powszechnie spotykana, jako roślina dziko rosnąca oraz wykorzystywana na żywopłoty. Różni się ona jednak od odmian hodowlanych, które znamy dziś z oferty kwiaciarń.
Nazwa Poinsettia (lub spolszczona wersja poinsecja) pochodzi od nazwiska amerykańskiego ambasadora i amatora botaniki, który w latach 20 XX w. sprowadził tę roślinę do Stanów Zjednoczonych. Tam szybko zyskała popularność i doczekała się wielu odmian hodowlanych, które coraz lepiej radzą sobie w domowych warunkach klimatu umiarkowanego.  

W połowie XX w zagościła w europejskich domach jako typowa ozdoba Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce zyskała popularność dopiero w 80 latach XX w. i odtąd razem z Hippeastrum ( mylonego często z Amarylisem) stanowi jedną z bardziej charakterystycznych roślin, wykorzystywanych do świątecznych dekoracji.

Dlaczego Poinsecja jest pięknością przypisaną do okresu zimowego?
Wynika to z jej właściwości fotoperiodycznych. W czasie, gdy dzień staje się krótszy niż noc, liście przysadkowe, które okalają niepozorny kwiatostan, wybarwiają się na intensywny, czerwony kolor i to decyduje o jej dekoracyjności. Bardzo szybko hodowcy postanowili wykorzystać ten naturalny mechanizm rośliny i kontrolują uprawę poinsecji tak, by cieszyć się nią właśnie na święta. Przez lata powstało również wiele odmian, które wybarwiają się na inne kolory. Dziś możemy cieszyć się gwiazdami betlejemskimi w odcieniach różowych, łososiowych, kremowych, białych.  

GWIAZDA BETLEJEMSKA- ROŚLINA ŁATWA CZY TRUDNA W UPRAWIE?

Przez lata nieustannie prowadzone są prace udoskonalające kolejne odmiany. Problemy w utrzymaniu rośliny w domu, które znamy sprzed lat, dziś już prawdopodobnie nie istnieją, pod warunkiem, że kupimy roślinę od dobrych producentów. Warto czasami zapłacić za nią kilka złotych więcej, by mieć okaz, który będzie odporny na niedogodności.
Na pewno nie warto zrażać się jednorazowym niepowodzeniem sprzed lat, gdyż dzisiejsze odmiany, gdy się nimi odpowiednio zajmiemy, potrafią uatrakcyjnić wygląd wielu dekoracji na klika miesięcy. Jednak pomimo podjętych przez producentów wysiłków, świadomość jak z nią postępować, uławia opiekę nad nią.

POINSETTIA JEST WRAŻLIWA NA:

1. Chłodne powietrze.
Po zakupie zawsze warto roślinę zabezpieczyć przed podmuchem zimnego powietrza, owijając ją ochronnym papierem. Przenoszenie jej bez zabezpieczenia nawet na niewielką odległość do samochodu lub z samochodu do domu, może w krótkim czasie skutkować opadnięciem wszystkich liści. Pamiętajmy, że roślina pochodzi z Meksyku, gdzie nie jest narażona na niskie temperatury.
Ważne, by o tym pamiętać również podczas wietrzenia mieszkania. Nawet pojedyncze uderzenie mrozu, może skończyć się dla niej tragicznie.

2. Uszkodzenia mechaniczne.
Pomimo, że w naturze roślina ta jest odpornym na warunki, sporym krzewem, jej hodowlane odmiany dorastają do wielkości około 50cm. Klientom zależy na gęstym pokroju, więc producenci starają się uzyskać na jednym krzaczku jak największą ilość kwiatostanów, co w efekcie sprawia, że roślina jest mocno rozkrzewiona, ale ma delikatne , kruche łodygi. Należy obchodzić się z nią szczególnie delikatnie.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI W KONTAKCIE Z POINSECJĄ

W miejscu uszkodzenia pojawia się typowe dla roślin z rodziny wilczomleczowatych „mleczko”- lateks, który jest szkodliwy dla osób ze skłonnościami alergicznymi.
Wbrew obiegowej opinii, badania nie potwierdzają dużej toksyczności poinsecji, ale właśnie ze względu na wydzielający się z jej uszkodzonych tkanek płyn, w kontakcie z nią wskazana jest podwyższona ostrożność. Osoby o delikatnej cerze mogą odczuwać pieczenie, świąd lub doświadczyć zaczerwienienia lub wysypki.

PIELĘGNACJA POINSECJI

Gwiazda betlejemska, choć jest pięknością okresu zimowego, nie toleruje chłodu.
Dobrze czuje się w ciepłym, słonecznym miejscu. Idealne będzie dla niej stanowisko przy wschodnim oknie. Należy jednak uważać, by roślina nie dotykała szyby. Przeciągi lub podmuchy zimnego powietrza mogą jej poważnie zaszkodzić. Choć w naturze jest rośliną, która dobrze znosi okresy suszy, w uprawie domowej zaleca się dbanie o utrzymanie stale lekko wilgotnego podłoża w donicy. Należy podlewać ją za każdym razem, gdy wyczujemy suche podłoże lub zaobserwujemy tendencję liści do skręcania się i opadania. Poinsecja jednak nie powinna stać stale w wodzie.

Zrzucanie liści jest naturalnym zjawiskiem dla Poinsecji- tak roślina ta radzi sobie z przetrwaniem w trudnym okresie suszy. W rdzennym środowisku Euphorbia pulcherrima jest dużym krzewem o w znacznej mierze, łysych, częściowo zdrewniałych pędach. W czasie suszy tylko wierzchołki pędów są pokryte ulistnieniem.

Ze względu na jej „upodobanie” do zrzucania liści w naszym klimacie jest traktowana jako roślina sezonowa. Znane są przypadki uprawy poinsecji przez cały rok, ale należą one do rzadkości i wymagają podjęcia wielu wysiłków lub zapewnienia jej wybitnie sprzyjających warunków.

POMYSŁY NA ZASTOSOWANIE GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ

Roślina, dzięki ciekawym wybarwieniom liści, jest niezwykle dekoracyjna sama w sobie. Postawiona w ozdobnej osłonce stanowi elegancki, barwny akcent we wnętrzu. Dokładając do niej kilka bombek, pofarbowane gałązki brzozy lub wierzby w prosty sposób można stworzyć na jej bazie naturalny, świeży stroik na komodę.

Duża roślina, umieszczona w wysokim, szklanym wazonie, który wypełnimy bombkami i lampkami led, może być nowoczesnym zamiennikiem lub uzupełnieniem choinki. Ta opcja jest również polecana do biur, eleganckich salonów, wszędzie tam, gdzie na tradycyjną choinkę nie mamy przestrzeni.

Miniaturowe odmiany nadają się do stworzenia ciekawych kompozycji z nasadzeń różnych roślin. W towarzystwie cyprysika, golterii, czy hedery stworzy klimatyczną aranżację.

Coraz częściej pędy poinsecji wykorzystywane są również w bukietach. Zimowy bukiet dla Ewy z gwiazdą betlejemską w roli głównej będzie miłym, eleganckim dodatkiem do prezentu, a jednocześnie wpisze się w dekoracje wnętrz w  świątecznym okresie.