Szczawik Deppego, inaczej Oxalis deppei to znany w zachodniej Europie podarek noworoczny.
Rodzina szczawikowatych, do których zalicza się Oxalis jest bogata w około 600 gatunków. Jedne z bardziej dekoracyjnych i przez to zapewne cieszą się największą popularnością to szczawiki trójlistne, purpurowe. Zachwycają intensywną barwą delikatnych liści. Kwitną na blado różowy kolor.
Z końcem roku jednak uznanie zyskuje szczawik deppego. Niepozorna roślina z wyglądu bardzo przypomina czterolistną koniczynę. Najprawdopodobniej z tego powodu właśnie przypisuje jej się te same właściwości. Jest powszechnie uważana za roślinę szczęścia i miłości.

Szczawiki to byliny, które rozwijają się z niewielkich cebul. Nie są specjalnie wymagające, ale lubią stale lekko wilgotne podłoże oraz jasne stanowisko. Można je uprawiać w podłożu uniwersalnym i nie zaszkodzi wiosenne zasilenie roślin odżywką do roślin ozdobnych z liści.
Oxalis w czerwcu i lipcu cieszy drobnymi, delikatnymi kwiatostanami, które wznoszą się na cienkich łodygach ponad barwnymi liśćmi. Przy odpowiedniej opiece, bez problemu znosi warunki uprawy domowej, ale jest też cenioną, niską rośliną ogrodową. Ze względu na niewielkie rozmiary, które sięgają do 20cm szczególnie polecana jest na balkony i tarasy. Bardzo dekoracyjnie wyglądają nasadzenia szczawików w ozdobnych skrzynkach, czy donicach. Gdy do jednego pojemnika wysadzimy sporą ilość cebul- tworzy roślina stworzy dekoracyjne kępy. Jak każda roślina cebulowa, jesienią wchodzi w okres spoczynku, w którym pozostaje do wiosny. Jest to naturalny etap i w uprawie domowej należy się z nim pogodzić.
W ostatnich latach szczawiki deppego pojawiają się w sprzedaży już na przełomie roku. Moda na nie przywędrowała do nas z krajów zachodniej Europy, gdzie od lat są posłańcami noworocznych życzeń.  Są bardzo wdzięcznym, niezobowiązującym podarunkiem dla znajomych. Szczawik jako symboliczna czterolistna koniczyna oraz często załączone do rośliny inne elementy o tym samym przesłaniu- kominiarz, podkowa, grosik wzmacniają czytelność przekazu. Jest to tradycja funkcjonująca w krajach zachodu od lat, tak jak w Polsce kominiarskie kalendarze. Spotykając się ze znajomymi na sylwestrowej lub noworocznej domówce, miło jest zaskoczyć gospodarzy i znajomych drobnym, a pełnym przesłania gestem.
Oxais jako dodatek do szampana sprawdzi się idealnie.