Ostatni dzwonek na prace w ogrodzie

Jesień to najlepsza pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Do tego jest to moment grabienia liści i zabezpieczania roślin przed zimą. Przed nami czas wytężonej pracy i analizowania prognozy pogody, by ta nie była utrapieniem, a jesienne deszcze nie przeszkadzały w pracach ogrodowych.

To już ostatni moment na przesadzanie iglaków i żywopłotu. Do końca października mamy ostateczny czas na przesadzenie krzewów i drzew liściastych. Jeśli w naszym chcemy zasadzić róże to mamy czas na to do połowy października.

Sadzenie roślin cebulowych

Cebulice, hiacynty, szafirki, śniedki, śnieżyce czy tulipany - lista roślin cebulowych, które możemy sadzić teraz jest ograniczona. Jak właściwie dokonywać nasadzeń? Cebule wysadzane do gleby powinny być duże i zdrowe. Zagwarantuje to pojawienie się wiosną przepięknych kwiatów. Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami. Pomocny będzie np. solidny szpadel lub łopatka firmy Fiskars.

 

Jak osłaniać rośliny przed chłodem?

Rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy przed zimą zanim ziemia zamarznie, po pierwszych przymrozkach. Byliny, które mogą przemarznąć można zabezpieczyć poprzez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi. Rośliny okrywa się także stroiszem - gałązkami sosnowymi lub świerkowymi.

Tradycyjne okrycia roślin to maty słomiane lub wiklinowe (polecane do osłaniania także pni drzew). Można użyć także tektury falistej.

Niektóre krzewy (hortensje, róże, powojniki, młode egzemplarze klonów palmowych i budleje) warto chronić przed mrozem przez tzw. kopczykowanie (obsypywanie nasady rośliny ziemią, liśćmi, korą lub trocinami do wysokości 20-40 cm). 

Nawet jeśli ostra zima przemrozi pędy, na wiosnę gałęzie odbiją. Pędy roślin pnących, które są wrażliwe na mróz, należy położyć delikatnie na ziemi i obsypać warstwą ziemi lub piasku. Należy także przykryć miejsca, gdzie zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2-4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.

Rośliny zimujące na tarasie też trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej umieścić donicę w glebie i usypać wokół niej kopczyk z ziemi. Jeśli nie ma takiej możliwości, można owinąć donicę słomą lub tekturą falistą i umieścić w drewnianej skrzyni bądź w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi albo nawet gazetami czy kawałkami styropianu.


Jesień w ogrodzie to także dobry moment na usunięcie chwastów. Spulchnij glebę najpóźniej w listopadzie.