Czy narzędzie czyni fachowca? Podobno nie, ale bez odpowiednich narzędzi każda praca, również ta w ogrodzie jest znacznie trudniejsza.

Miłośnicy ogrodów od kilku miesięcy wypatrywali pierwszych, cieplejszych dni, by móc ruszyć z pracami ogrodowymi. Każdy, kto ma skrawek ziemi do zagospodarowania wie, jak ważną rolę dla uzyskania wymarzonego ogrodu mają wiosenne prace ogrodowe.

Posprzątanie skutków zimy z jednej strony, zakładanie rabat, wiosenny wysiew, z drugiej. Wszystko to z myślą o tym, jak przyjemnie będzie zrelaksować się wśród zieleni za kilka miesięcy.

Od czego zacząć wiosenne prace porządkowe?

By praca była przyjemnością a nie zbędnym stresem, warto zacząć od inwentaryzacji narzędzi ogrodniczych. Nic bardziej nie popsuje przyjemności z pracy w ogrodzie, jak brak odpowiedniego sprzętu. Czyste i ostre szpadle, grabie; sprawne nożyce, czy sekatory; motyki, pazurki, aeratory, odchwaszczacze wolne od rdzy i uszkodzeń to elementy, o które warto zadbać jeszcze przed nadejściem wiosny. Wraz z nadejściem cieplejszych dni będą potrzebne, by usunąć z trawników resztki jesiennych liści, a po usunięciu zimowych osłon, przekopać grządki, popodcinać pędy drzew i krzewów.

Podstawowe narzędzia do wiosennych prac ogrodowych to:

GRABIE DO LIŚCI
Lekkie narzędzie z szeroko rozpostartymi pazurami. Może być metalowe lub z nakładką z tworzywa sztucznego. Wyczesuje liście z trawnika i nie wymaga wiele siły.

SZPADEL
Wiosna to czas, gdy szpadel jest używany w ogrodzie niemal bez przerwy. Wykopywanie uszkodzonych, chorych roślin, lub przesadzanie ich w inne miejsce to chleb powszedni dla ogrodnika. Ogród to przestrzeń ewoluująca. Zmienia się z każdą pora roku, ale zmiany mogą następować w nim również pod wpływem reakcji na współoddziaływanie na siebie poszczególnych roślin. Poza tym zawsze znajdzie się jeszcze miejsce, by z każdym sezonem posadzić coś nowego. Tak czy inaczej czysty i ostry szpadel jest w takiej sytuacji najlepszym przyjacielem ogrodnika. Do wyboru są narzędzia metalowe lub na drewnianym trzonku. Metalowe szpadle mogą mieć zakrzywiony sztyl, co ułatwia w pracach ogrodowych. Wybór odpowiedniego szpadla jest bardzo indywidualną sprawą, każdy powinien dobrać narzędzie do własnych potrzeb i preferencji. Pamiętajmy jednak, że cena nie jest tu idealnym doradcą. Szpadel w ogrodzie to „prawa ręka ogrodnika”.

WIDŁY / ŁOPATA
Nie chodzi o to, by robić z igły widły, ale to widły okazują się niezastąpione, gdy mamy do czynienia z kompostem. Wiosna to odpowiedni moment na to, by zrobić z nich użytek. Jeśli mamy kompostownik, to właśnie teraz nadszedł moment, by przerobione w poprzednim sezonie „ żywe złoto” połączyć z glebą w ogrodzie. Kompost gotowy do użycia można z naszym podłożem połączyć za pomocą łopaty, lecz gdy wymaga jeszcze czasu, by się przerobił, konieczne będą widły, którymi go przerzucimy, napowietrzając pryzmę. Przy tej okazji warto przesypać warstwy kompostu przyspieszaczem do kompostowania. Zabieg ten ma znaczący wpływ na uzyskanie najlepszego nawozu dla naszych roślin.

GRABIE
Przygotowanie podłoża do roślin to nie tylko przekopanie grządki. Każdy taki zabieg musi być zakończony dokładnym przegrabieniem gleby. Ma to na celu rozbicie większych gródek, wyczesanie z gleby ewentualnych kamieni, pozbycie się z niej resztek roślinnych, korzonków oraz napowietrzenie gleby. Gdy mamy zachwaszczony trawnik zwykłe, metalowe grabie mogą okazać się niezbędne do usunięcia z niego resztek liści.

MOTYCZKA / PAZURKI / ODCHWASZCZACZ
Te narzędzia przydadzą się do pracy na grządkach, rabatach. By ułatwić roślinom wiosenny wzrost, należy spulchnić wokół nich glebę, która często podczas zimy zamienia się w skorupę. Przekopując wierzchnią warstwę podłoża, dostarczamy roślinom powietrza i rozluźniamy glebę, by korzenie miały łatwiejsze warunki do poboru wartości odżywczych. Zarówno motyka, jak i pazurki występują w wersji małego, poręcznego narzędzia, jak i przyrządów na długim drążku. Wiosną, gdy praca w ogrodzie jest skumulowana, docenimy możliwość pracy w pozycji stojącej.

SEKATORY / NOŻYCE
Część roślin wymaga przycięcia jesiennego. Są też rośliny, które preferują wiosenne kształtowanie. Większość zdrewniałych krzewów, nawet gdy je przycinaliśmy jesienią, wiosną należy ponownie minimalnie podciąć oraz usunąć pędy przemarznięte, chore. Idealnym przykładem są tu krzewy róży. Tępe, zardzewiałe narzędzia wyrządzają roślinie więcej krzywdy, niż pożytku. Miejsce cięcia jest poszarpane i łatwo o infekcję. Inwestycja w odpowiednie narzędzia jest jednocześnie inwestycją w zdrowe rośliny. Do wyboru mamy sekatory małe, lub na przedłużanej rączce. Te ostatnie pomogą dosięgnąć gałęzi rosnących wyżej. Gdy mamy w ogrodzie wysokie drzewa, warto zainwestować w sekator na teleskopowej rączce. To bardzo pomocne narzędzie. Nożyce natomiast mogą się różnić długością ostrzy. Ma to znaczenie szczególnie podczas formowania krzewów. Który wariant wybierzemy zależy od oczekiwanego efektu. Długimi nożycami łatwiej ciąć płaskie, graficzne kształty. Dla uzyskania form kulistych ostrze nożyc nie musi być bardzo długie.

AREATOR
Wiosna to czas, gdy spod śniegu ujawnia się nasz trawnik, lub to co z niego po zimie zostało. By móc cieszyć się piękną murawą, zaleca się przed każdym sezonem napowietrzyć trawnik, by zapewnić mu idealne warunki do ponownego wzrostu. Do tego celu można użyć aeratora spalinowego lub, przy mniejszej powierzchni, albo doraźnej, miejscowej pomocy, aeratora ręcznego. Areator rozcina kępy trawy oraz bryły ziemi, dostarczając tym samym glebie powietrza. By praca ta nie była wykańczającym wyzwaniem dla ogrodnika, ważne jest, by zadbać o ostrość zębów aeratora. Tylko sprawne, ostre narzędzie będzie z nami współpracowało i nie zniechęci nas do prac ogrodowych.

TACZKA
Taczka co prawda jest potrzebna głównie jesienią, gdy porządkujemy ogród przed zimą, lecz pomaga również w pracach na początku sezonu. W niewielkim ogrodzie, do bieżących prac praktyczna jest wersja plastikowa na dwóch kółkach. Można ją łatwo ciągnąć za sobą i nie zajmuje dużo przestrzeni podczas składowania. Kolejny atut to, że nie rdzewieje.

RĘKAWICE
Podczas prac w ogrodzie należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i wygodzie. Producenci sprzętu ogrodniczego prześcigają się w pomysłach jak ułatwić pracę w tym trudnym środowisku. Każdy kto choć raz zaznał przyjemności pracy w ogrodzie wie, że najbardziej obciążone są dłonie ogrodnika, a zaraz potem kręgosłup i kolana. Inwestycja w odpowiednie rękawiczki może okazać się najlepszym prezentem dla spracowanych dłoni ogrodnika. W sprzedaży są wzmacniane rękawice, zabezpieczające przed skaleczeniem o kolce roślin, są też z dodatkiem aloesu, zapewniające skórze oddychalność i przeciwdziałające nadmiernemu poceniu się dłoni.

Wybór jest ogromny. W Green House znajdziecie podstawowe narzędzia w atrakcyjnych cenach, jak i te z najwyższej półki, za które adekwatnie do jakości cena jest nieco wyższa. Cokolwiek wybierzecie mając na uwadze własne potrzeby i możliwości- jedno jest pewne- na naszych regałach możecie odkryć jeszcze więcej ułatwiających pracę narzędzi. Może któreś z nich, pomimo, że nie ma go na podstawowej wiosennej liście pomocników, będzie dla was numerem 1 w tym sezonie. Chętnie usłyszymy, które.

A tymczasem życzymy przyjemnej pracy w ogrodzie- pomaga ona oderwać się od trudnej, kwarantannowej rzeczywistości.