Nawet jeśli coś dzieje się z przypadku, to zapewne dzieje się po coś. Ta stara prawda tyczy się ludzi, z roślinami jednak zazwyczaj nie ma miejsca na filozofię czy metafizykę. Niepowodzenia mają zawsze przyczynę.
Najłatwiej winą obarczyć samą roślinę lub sprzedawcę- że niby chorą sprzedał. Czasami niestety tak się zdarza, jeśli kupujemy w miejscach, w których liczy się tylko słowo „ tanio”. Trudniej przyznać, że często wpływ na kondycję roślin rosnących w ogrodzie mają sami ogrodnicy i to od ich działań lub zaniechań zaczynają się późniejsze problemy. Miejsc, w których można się potknąć oddając się ogrodniczemu hobby jest sporo.

Zakup roślin to początek drogi do uzyskania pięknego ogrodu.
Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać podczas zakupów jest „ czy roślina potrzebuje dużo słońca" odpowiedź na nie określa, gdzie należy ją sadzić. Ten etap poznawczy jest stosunkowo łatwy. Za sprawą ikonografik zamieszczanych na kartonikach opisujących roślinę dowiadujemy się o jej preferencjach. Wiadomo - jest słoneczko to wymaga słońca, jest pół słonka, to znosi półcień itd. Trudno się pomylić. To, gdzie mamy nasłonecznione lub zacienione rejony w naszym ogrodzie należy prześledzić indywidualnie. Duże znaczenie ma tu występowanie elementów rzucających cień na grządkę- budynki, płoty, inne duże rośliny
Kolejny etap, dla bardziej zaawansowanych, to pytanie ile miejsca mi to zajmie. Choć tu potrzeba wyobraźni przestrzennej i umiejętności przewidywania oraz cierpliwości. To jednak również podpowiada współczesne pismo obrazkowe. Poza tym błąd w tym względzie można łatwo naprawić przesadzając rośliny, gdy im będzie za ciasno. Kosztuje trochę pracy, ale przy okazji można nabić punktów u teściowej, jeśli jej podarujemy uzyskane nadwyżki. Oczywiste się wydają porady typu: podlewać, nie spożywać. Na tym często instruktaż się kończy. Ale nie kończy się pielęgnacja roślin. Po dokonaniu selekcji według kryteriów marzenia kontra możliwości, przychodzi czas na tzw. dodatki specjalne, które jednak często są kluczowe dla powodzenia akcji.

Niebagatelnym elementem wpływającym na jakość naszych roślin nie zależnie czy są to rośliny ogrodowe, czy domowe jest podłoże w jakim je sadzimy. Na rynku jest ogromny wybór podłoży roślinnych. Podstawowym produktem jest ziemia uniwersalna, która może być wzbogacona o dodatki takie jak nawilżacz lub odżywki do roślin. Użycie takiego podłoża jest wyborem, z którym większość roślin sobie poradzi. Nie należy jednak oczekiwać spektakularnych efektów ogrodniczych. Ziemia uniwersalna jest lepsza niż podłoże produkcyjne, czyli takie w jakim rośliny są sprzedawane, ale nie dostarcza roślinom wszystkich potrzebnych składników. By cieszyć się zdrową, bujną roślinnością warto poznać preferencje glebowe poszczególnych roślin oraz zmierzyć PH gleby w naszym ogrodzie. Do tego celu warto posłużyć się profesjonalnym miernikiem PH gleby dostępnym w każdym sklepie ogrodniczym. Nieodpowiedni odczyn ph ziemi może skutkować słabym wzrostem naszych roślin, podatnością na choroby i brakiem odporności na szkodniki a nawet brakiem kwitnienia w przypadku roślin kwitnących.

Duża grupa roślin ozdobnych to rośliny kwaśnolubne. Są wśród nich popularne iglaki, różaneczniki, hortensje, wrzosy i wrzośce oraz wiele innych. By zapewnić im optymalne warunki, powinno się zacząć od doboru ziemi. Można sięgnąć po torf kwaśny, który zmienia ph po zmieszaniu go z ziemią lub zaufać producentom kupując dedykowane do danej grupy roślin podłoże. Ta opcja jest idealna dla początkujących amatorów ogrodnictwa lub w przypadku niewielkich ogrodów. Wiąże się być może z dodatkowym kosztem, ale jest to tylko niewielki ułamek przy inwestycji w piękny ogród.

W ofercie Green House znaleźć można odpowiednie podłoże do większości grup roślin. Duża część z nich jest dostępna w kilku wariantach pojemności opakowań, dlatego łatwo można wybrać coś dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Nie ma znaczenia, czy sadzimy rośliny w ogrodzie, czy w doniczce z przeznaczeniem do postawienia we wnętrzu- każdą roślinę zaraz po zakupie należy przesadzić. Dzięki odpowiednio dobranej ziemi róże będą rosły zdrowo i odwdzięczą się obfitym kwitnieniem, sukulenty nie będą toczyć nierównej walki z chorobami grzybowymi w ciężkiej glebie, a hortensje będą miały odpowiedni kolor kwiatów.


Tak jak przy budowie domu, ważny jest solidny fundament, jak w rozwoju człowieka ważna jest baza, na której się buduje kolejne pokolenia, tak w ogrodzie najważniejsza jest ziemia. Wiadomo „na jałowej ziemi ziarno nie wyrośnie”. Zanim będziemy pławić się w promieniach słońca wśród bujnej zieleni, należy spojrzeć pod nogi. Ktoś kiedyś powiedział, że ogród to wiele godzin patrzenia w dół, by przez chwilę odpocząć patrząc się w niebo. A może sama to powiedziałam?


SPECJALISTYCZNE PODŁOŻA DO ROŚLIN DOSTĘPNE W GREEN HOUSE


Podłoże do iglaków i cyprysów
Podłoże do azalii i rododendronów
Podłoże do hortensji niebieskich i fioletowych
Podłoże do hortensji różowych i białych
Podłoże do trawników
Ziemia na wysoką grządkę
Ziemia do wysiewu i pikowania
Ziemia do róż
Ziemia do warzyw i ziół
Ziemia do borówek
Ziemia do pelargonii
Ziemia do kwiatów balkonowych


DO WNĘTRZ

Podłoże do storczyków
Podłoże do bonsai
Podłoże do palm, dracen i juk
Ziemia do paproci
Ziemia do roślin cytrusowych
Ziemia do kaktusów i sukulentów