OXALIS TRIANGULARIS ‘MIJKE’ SZCZAWIK TRÓJKĄTNY 20 CM

SKU
2110154001650
W magazynie
Dostępnych tylko 10 szt.
20,00 zł

WYMIARY

doniczka: 12 cm

wysokość: 20 cm

Oxalis triangularis ‘Mijke’, czyli szczawik trójkątny, lub szczawik fioletowy, to popularna roślina rabatowa, coraz popularniejsza także w domu. Podbija serca nie tylko kształtem i kolorem liści, ale także tym, że składają się na noc jak parasol. Liście oxalis triangularis kojarzą się z koniczyną, stąd przekonanie, że roślina może przynosić szczęście. Dlatego nadaje się doskonale na prezent. A do tego można ją jeść!

Nowy

Uprawa Oxalis triangularis

Szczawik trójkątny lubi stanowiska jasne. Przy zbyt małej ilości światła liście będą małe, a kwitnienie skąpe. Wschodnie okno będzie idealne, na południowym parapecie ostre słońce może poparzyć liście, lub sprawić, że zrobią się brązowe, do tego będzie „mdlał”, bo będzie mu zbyt gorąco. Przy takiej ekspozycji lepiej trzymać go odrobinę dalej od okna albo kupić zieloną odmianę.

Oxalis triangularis dobrze radzi sobie jako roślina rabatowa czy w donicach na dworze, jednak nie zimuje w naszym klimacie. Jesienią kłącza trzeba wykopać, a potem przechowywać np. w piwnicy, w temperaturze chłodniejszej od domowej.

Przy uprawie domowej istnieją dwa podejścia. Gdy jesienią szczawik zaczyna wyglądać gorzej, możemy go wciąż trzymać w doniczce, podlewać skromniej, i czekać do wiosny, aż odbije. Można też przestać go podlewać, pozwolić się zasuszyć, i odstawić doniczkę w chłodniejsze miejsce. Wiosną wykopać kłącza, posadzić do świeżej ziemi i czekać, aż się obudzą.

Po zakupie szczawika należy przesadzić – wystarczy lekka i przepuszczalna ziemia uniwersalna.

Podlewamy po przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi.

Szczawik fioletowy najlepiej nawozić nawozem do roślin kwitnących – pomoże nie tylko kwiatom, ale także fioletowym liściom.

Liście szczawiku trójkątnego są jadalne, mają ostry i kwaśny smak. Nadają się np. do sałatek, czy jako jadalna dekoracja. W większych ilościach mogą być jednak szkodliwe, ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego. Szczególnie ostrożne muszą być osoby cierpiące na reumatyzm, dnę moczanową, kamicę nerkową czy nadkwaśność.

Zdjęcia prezentują przykładową roślinę z naszego sklepu.

Więcej informacji
PLU 105914
Miejsce Sypialnia, Modny salon, Biuro, Pokój dziecka
Rozmiar Niewielkich rozmiarów / na parapet
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:OXALIS TRIANGULARIS ‘MIJKE’ SZCZAWIK TRÓJKĄTNY 20 CM